Nazaj na vse novice

Ali lahko IT v Industriji 4.0 nadomesti excel preglednice?

Construction TO-DO

Munchen TO-DO

IT sistemi so bistveni za nemoten potek dela v proizvodnji. Pokrivajo vse - od poslovanja, izvedbe do komunikacije. Običajno so zasnovani kot statične strukture, na katere je treba prilagoditi naravni potek dela, praksa pa kaže, da za namestitev in obhod teh statičnih struktur izgubimo veliko časa in truda. Ali je torej možno ustvariti sistem, ki ustreza naravnemu toku dela v proizvodnji?

Ali lahko IT v Industriji 4.0 nadomesti excel preglednice?

IT sistemi v proizvodnji

Informacijsko osnovo za večino proizvodnih podjetij predstavljajo ERP (Enterprise Resource Planning) sistemi, ki pokrivajo poslovne procese in posredujejo naročila v proizvodne obrate prek MES (Manufacturing Execution System) aplikacij.
MES spremlja realizacijo in jo posreduje nazaj v ERP. Tako lahko vodstvo podjetja izračuna realne stroške proizvedenih izdelkov. Poleg tega imajo nekatera podjetja še ločene IT sisteme za vodenje evidence prisotnosti, načrtovanje poslovnih oz. proizvodnih aktivnosti ipd. ali pa vse to rešujejo z uporabo Excel preglednic.

Alternativni načini prenosa informacij

Kljub skrbno zasnovanim IT sistemom specifični proizvodni procesi in ljudje zahtevajo različne načine komuniciranja. Kadar potek dela v sistemu IT ne odraža dejanskega poteka dela, morajo zaposleni opraviti dodatna ali nadomestna dela. Vsi ti dodatni koraki običajno povežejo dve različni programski rešitvi ali prenesejo informacije iz enega v drug oddelek v podjetju. Nadomestni koraki torej nadomestijo programsko opremo, ki ni prilagojena posameznemu delovnemu procesu ali pa nadomestijo ponavljajoča se ročna opravila. Prenos informacij se običajno izvaja v obliki datotek oz. preglednic, zapiskov, e-pošte, klicev ali sestankov. Ti koraki sicer zaposlenim zagotovijo prenos informacij, niso pa vedno najbolj učinkoviti in praktični.

Čas, ki je izgubljen zaradi neučinkovitega prenosa informacij

Vzpostavitev in vzdrževanje dodatnih korakov pri prenosu informacij zahteva čas. Poglejmo si na primer podjetje iz avtomobilske industrije, ki za ERP uporablja SAP in ima tudi MES, podatke o realizaciji pa zbira na koncu vsake izmene in/ali na koncu vsakega proizvodnega naročila.

Planer, ki sestavi načrt v SAP PP, potrebuje dodatne štiri ure, da prevede načrt v bolj prijazno obliko za potrebe proizvodnje. Zaradi nenehno spreminjajoče se narave proizvodnje porabi tudi dodatnih osem ur na teden, da preverja trenutno (realno) stanje proizvodnje in zalog. Te podatke običajno zbira s tedenskimi sestanki in telefonskimi klici, da po potrebi prilagodi svoje načrte in urnike.
Skupaj torej preživi skoraj dva dni pri izdelavi in vzdrževanju proizvodnega načrta, vse to pa se dogaja izven implementiranega IT sistema!

Digitalni dvojček vašega podjetja

Nove tehnologije, kot je umetna inteligenca, lahko pomagajo proizvodnim podjetjem, da dejanski potek dela v proizvodnji zrcalijo v IT sistemu. Umetna inteligenca se torej uporabi zato, da zgradi digitalnega dvojčka podjetja na podlagi zgodovinskih podatkov iz proizvodnih naročil.

Z uporabo digitalnega dvojčka lahko načrtovalec proizvodnje na eni platformi zgradi realistične proizvodne načrte. Načrti se nato samodejno prevedejo delovne naloge, vse spremembe v poslovnih in proizvodnih procesih pa se avtomatsko upoštevajo v proizvodnih načrtih. Umetna inteligenca se uporablja tudi za posredovanje pomembnih in nujnih informacij odgovornim zaposlenim ter tako učinkovito zmanjša število preglednic, klicev, sestankov in e-pošte

Ključne besede: IT, Industrija 4.0, načrtovanje proizvodnje, MES, ERP

Nazaj na vse novice